wrapper

جدیدترین خبرها


سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی یزد

Agricultural and Natural Resources Engineering Organization of Yazd

مدیرسیستم

افزایش واحدهای تولیدی و کاهش خروجی دانش آموختگان رشته های مرتبط با کشاورزی

محمدرضاخلف باغی در جلسه با بهره برداران و تولید کنندگان بخش کشاورزی عنوان کرد:

افزایش واحدهای تولیدی و کاهش خروجی دانش آموختگان رشته های مرتبط با کشاورزی

 

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی، نشست بررسی و رفع مشکلات بهره برداران و تولید کنندگان بخش کشاورزی با حضور رییس جهادکشاورزی و رییس نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان یزد و جمعی از معاونین و مدیران جهاد کشاورزی و نظام مهندسی با رعایت پروتکل های بهداشتی در سالن اجتماعات شهید بهشتی برگزار شد.

سید ابوالفضل وکیلی رییس جهاد کشاورزی استان یزد با اشاره به اینکه این جلسه در راستا شعار سال (تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها) برگزار گردیده است ، عنوان کرد: به باتوجه به شرایط استان باید به سمت کشت گلخانه ای حرکت کنیم و تاکنون هم سازمان نظام مهندسی کشاورزی یزد عملکرد درخشانی در این حوزه داشته است.

وکیلی بر راه اندازی سامانه ها تاکید کرد و گفت: سامانه ها برای ثبت اطلاعات و برنامه ریزی بهتر موثر است همچنین به کارگیری فارغ التحصیلان باید مورد توجه جدی واحدهای گلخانه ای، دامپروری و کشاورزی استان باشد.

وی بر استفاده از ایده و طرح های فارغ التحصیلان در زمینه کشاورزی و دفع آفات تاکید کرد.

در ادامه محمدرضا خلف باغی رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان یزد حلول ماه مبارک رمضان را تبریک گفت و با اشاره به اینکه نظام ثبت اطلاعات در کشور باید تقویت شود، اظهار داشت: سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان یزد جزو پیشتازان نرم افزاری در سطح کشور است.

خلف باغی در خصوص به کار گیری کارشناس فنی در حوزه گلخانه و دامپروری گفت: زمانی استان یزد فارغ التحصیلان زیادی در حوزه کشاورزی داشت که  در حوزه تخصصی به کار گرفته نمی شدند  و متاسفانه در حال حاضر با کمبود فارغ التحصیلان این رشته در استان مواجه هستیم.

وی افزود: با افزایش واحدهای تولیدی و کاهش خروجی دانش آموختگان رشته های مرتبط در استان و مخاطرات آن  در آینده نزدیک روبرو هستیم که این امر خدمات فنی به بهره برداران بخش را دچار آسیب جدی خواهد کرد.

رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی ومنابع طبیعی استان یزد، اعلام کرد: در استان یزد 4 هزار و 870 واحد گلخانه ای ثبت شده است و تنها 32 واحد ما مسئول فنی دارد.

خلف باغی به حوزه دامپروری و مشکلاتی در خصوص پروانه بهداشتی اشاره و بر بکار گیری نیروهای فارغ التحصیل بومی تاکید کرد.

در این نشست بهره برداران و تولید کنندگان در زمینه های مختلف مشکلات بخش را مطرح ، نظرات و پیشنهادات خود را ارایه کردند.

 امیر زارع بهره بردار باسابقه گلخانه از عدم جمع آوری پسماندهای گلخانه ای گلایه مند بود و اظهار داشت: نظام مهندسی با همکاری دهیاری منطقه نسبت به جمع آوری پسماندهای گلخانه داران با توجه به اینکه امکانات برای جمع آوری ندارند اقدام نمایند.

حبیب پوررضا،  دیگر بهره بردار  باسابقه در بخش گلخانه ، ارائه راهکار  فروش و تقویت بازاریابی محصولات را مورد تاکید قرار داد و گفت: با توجه به افزایش هزینه ها میزان فروش تولیدات گلخانه ای تغییر چندانی نداشته و این موضوع گلخانه دار را به سمت ورشکستگی می برد.

امیردهقان بهره بردار بخش دامپروری، کمبود نهاده های دامی را عمده ترین مشکل عنوان کرد و افزود:  سازمان نظام مهندسی کشاورزی در زمینه آموزش و به کار گیری مسئول فنی و کارشناس دامپروری باید اقدامات جدی تری داشته باشد.

به عقیده این تولید کننده، معرفی کارشناس فنی آموزش دیده جای کار بیشتری دارد.

پارسی پور پرورش دهنده مرغ تخم گزار بیان کرد: مسئول فنی مرغداری ها تجارب کافی ندارند و سازمان نظام مهندسی کشاورزی باید در این خصوص آموزش هایی ارائه دهد تا کارایی مسئول فنی افزایش یابد.

احمدبافکار مدیرعامل بزرگترین واحد پرورش بلدرچین در کشور ضمن تشکر از همکاری های نظام مهندسی ، گفت: مسائل و پرسه های  اداری یکی از مشکلات عمده تولید کنندگان است.

عباس نخعی دیگر عضو و بهره بردار مرغ گوشی، عنوان کرد: خرید تضمینی در دنیا منسوخ شده ولی در کشور ما همچنان ادامه دارد و در حال حاضر فروش بازار محور است.

وی تاکید کرد: دولت باید کمک کند دادگاه اختصاصی کشاورزی و شورای صنفی شکل بگیرد همچنین شورای تخصصی مرغ گوشتی تا قرارداد ها داوری شوند.

این عضو سازمان نظام مهندسی کشاورزی یزد بیان کرد: پنج حلقه بهره بردار باید تحت یک تشکل قرار بگیرند و زیر ساخت ها را توسعه دهند.

وی افزود:  استان یزد می تواند به زنجیره ارزش تولید طیور به ویژه در مرغ گوشتی برسد که نیاز به اجماع بخش خصوصی و تشکل های صنفی است

وی بیان کرد: وجود کارشناس فنی در تولید تاثیر زیادی دارد که باید اقدامات بیشتری در این خصوص انجام شود.

در ادامه مدیربهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی به ایراد سخن پرداخت و اظهار داشت: اقداماتی که نظام مهندسی جهت  برآورد و پایش گلخانه ها انجام داده است قابل تقدیر بوده ولی در کنار آن حضور فیزیکی کارشناسان فنی بیسار مورد تاکید است و باید تقویت شود.

محمدحسین ملانوری با تاکید بر لزوم ارائه برنامه فنی برای محصولات عمده و استراتژیک، افزود: این اقدام در ارتقای تولیدات استان تاثیر گذار است علاوه بر آن محصولات تجاری استان مانند پسته، زعفران، زردآلو و ..نیازمند برنامه فنی هستند که حتی تولید کننده خریدار این برنامه ها و خدمات فنی موثر، خواهد بود چرا که باعث رشد تولید در بخش کشاورزی می شود.

وی تاکید کرد: نظارت بر حسن انجام کار پس از صدور مجوز لازم است و گزارش آن برای تولید کننده باید ارسال شود.

ملانوری اظهار داشت: ایجاد فرصت شغلی در بخش کشاورزی و تولیدات گیاهی می تواند یکی از اقدامات موثری باشد که سازمان باید بیشتر به آن توجه کند لذا ایجاد واحد تحقیق و توسعه و مهندسی کردن تولید باید مورد تاکید باشد.

در این جلسه سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی ، عنوان کرد: از زمانی که تصدی صدور پروانه ها به سازمان نظام مهندسی واگذار گردیده است خوشبختانه زمانبری صدور آن کاهش داشته اما همچنان مشکلاتی در این زمینه وجود دارد که خارج از حوزه نظام مهندسی است که میبایست با تعامل و پیگیری بیشتری با دستگاههای حل گردد.

مهدی غیب الهی افزود: اقدامات خوبی در زمینه استاندارسازی تیپ ساخت سازه ها اتفاق افتاده است که باید تداوم یابد.

*در این نشست پیشنهاد شد، تورهایی حضوری و مجازی با استان های دیگر برگزار شود تا تولیدکنندگان از نوآوری ها بهره مند شوند.

*همچنین آموزش کارشناسان با اساتید مجرب و رصد کردن فعالیت کارشناسان فنی مورد تاکید بهره برداران سازمان نظام مهندسی کشاورزی یزد بود.

گفتنی است: پسماند گلخانه ای، هزینه صدور مجوز، کمبود مراکز دامپروری و کارشناس فنی در این حوزه مباحث مورد بحث در این نشست بود.

 

 

ادامه مطلب...

بکارگیری-دانش-آموختگان-محیط-زیست در صنایع یزد می تواند صادرکننده تحولات محیط زیستی به استان باشد

محمدرضا خلف باغی در گفتگو با خبرگزاری موج عنوان کرد:

بکارگیری دانش آموختگان محیط زیست در صنایع یزد می تواند صادرکننده تحولات محیط زیستی به استان باشد

رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان یزد بیان کرد: صنایع مکمل زیادی را می توانیم در کنار صنایع فعلی در یزد از پسماند های صنعتی ایجاد کنیم که به کارگیری دانش آموختگان محیط زیست در صنایع می تواند به این مهم کمک کند و یزد با جایگاه علمی خوبی که در کشور دارد صادر کننده تحولات محیط زیستی به سایر استان های کشور شود.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، قانون هوای پاک پس از تصویب مجلس در ۲۵ تیرماه ۱۳۹۶ در ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ از سوی شورای نگهبان تایید و ۲۳ مردادماه همان سال از سوی رئیس جمهوری برای اجرا ابلاغ شد و ۲۱ دستگاه بر اساس آن مسئولیت‌هایی را برعهده دارند.

سه قوه مجریه، قضائیه و مجلس به همراه سازمان حفاظت محیط زیست، وزارتخانه‌های کشور، بهداشت، صنعت، وزارت جهاد کشاورزی، امور اقتصادی و دارایی، وزارت نفت، وزارت راه، ارتباطات و فناوری اطلاعات، دفاع، اطلاعات، نیرو، نیروی انتظامی، سازمان ملی استاندارد، بیمه مرکزی، سازمان انرژی اتمی ایران، صدا و سیما، سازمان بازرسی و شهرداری دستگاهایی هستند که تکالیفی در قانون هوای پاک برای آن‌ها در نظر گرفته شده است.

طبق قانون هوای پاک تعدیل میزان جریمه خسارت‌های وارده به محیط‌ زیست مندرج در این قانون هر دوسال یک بار توسط سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری دستگاه های ذی‌ربط تهیه می‌شود و در لایحه بودجه به‌تصویب مجلس شورای اسلامی می‌رسد.

با اجرای قانون هوای پاک و پسماند، صنایع تولیدی استان یزد مکلف به بکارگیری نیروی متخصص محیط زیست در راستای نظارت بر اجرای دستورالعمل های زیست محیطی و پایش های مربوطه می باشند و سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان یزد جهت بکارگیری دانش آموختگان رشته‌های مرتبط محیط زیست در محیط‌های کاری، دوره‌های آموزشی HSE و EIA را برگزار و در راستای اجرای قانون هوای پاک و پسماند با بکارگیری دانش آموختگان محیط زیست، اولین کارشناس HSE را به یک واحد صنعتی معرفی کرد؛ همچنین دوره‌های آموزشی HSE و ارزیابی محیط زیستی با همکاری مدیر کل محیط زیست استان و نماینده استانی محیط زیست در شورای پنجم سازمان، در سالن آموزش نظام مهندسی جهت آماده سازی دانش آموختگان برای محیط های کاری برگزار شد.

محمد رضا خلف باغی رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان یزد در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری موج یزد، در خصوص آلودگی هوا توسط صنایع یزد و اقدامات این سازمان برای کم شدن این مشکلات، گفت: سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی تشکلی است مشتمل بر 20 رشته اعم از کشاورزی، منابع طبیعی، محیط زیست و دانش آموختگان رشته آب است و یکی از مشکلات اشتغال فارغ التحصیلان محیط زیست بود لذا پیگیر اجرا شدن قانون هوای پاک در استان بودیم.

وی افزود: همچنین با توجه به اتفاقات دهه اخیر اعم از آلودگی های محیط زیستی و آلودگی هوا در کشور، احساس شد که استان یزد هم به علت تجمع صنایع آلاینده در آستانه این مشکلات قرار دارد لذا با شناسایی فارغ التحصیلان محیط زیست و برگزاری دوره های آموزشی آنها را برای فعالیت در صنایع استان و پیشگیری از مسائل محیط زیستی آماده کردیم.

خلف باغی توضیح داد: قانون هوای پاک در 25 تیرماه سال 96 تصویب و به دستگاه ها ابلاغ شد ولی به طور کامل اجرا نشده است.

وی افزود: با توجه به اینکه استان یزد یک استان صنعتی است و در این خصوص دچار مشکلاتی بود که نیاز به نیروی متخصص HSE را در صنایع دو چندان می کرد سال 98 طی یک مصوبه با حضور استاندار یزد و نماینگان مجلس و با همکاری مدیرکل محیط زیست یزد دوره های تخصصی آموزشی را برگزار کردیم و با هماهنگی سازمان صمت، کارشناسان محیط زیست ارزیابی و پس از پذیرش به صنایع استان معرفی شدند.

رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان یزد، بیان کرد: باتوجه به تفاهم نامه منعقد شده بین سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی با اداره محیط زیست، اولین کارشناس HSE جهت حضور در هسته HSE یکی از کارخانجات فولاد در بهمن 98 به صورت تمام وقت معرفی شد.

خلف باغی با اشاره به اینکه صنایع کاشی و فولادی در اولویت بودند، گفت: بیش از 61 فارغ التحصیل در این طرح به صنایع استان یزد جهت مدیریت موضوع پسماند وآلودگی هوا معرفی شده که بیشتر در شهرستان های میبد، اردکان و ابرکوه مشغول به کار هستند.

محمدرضا خلف باغی بیان کرد: به کار گیری نیروی متخصص HSE درصنایع هزینه نیست بلکه فرصتی است که در قانون هم صراحتا صنایع دارای بیش از 50 نفر نیروی کار هستند را ملزم کرده از دانش آموخته محیط زیست استفاده کنند و این در حالی است که عمده صنایع استان یزد صنایع بزرگ بالای 50 نفر نیروی کار هستند و اغلب صنایع استان این اقدام محیط زیستی را انجام نداده اند.

وی بیان کرد:  نیروهای محیط زیست که در صنایع استان یزد به کار گمارده شده اند تا کنون موفق به انجام تحولاتی در حوزه بازیافت پساب، فضای سبز و .. شده اند چرا که صنایع استان ما معزل در زمینه آب و فضای سبز با معضلاتی رو به رو بودند و در نهایت بیش از 25 کارخانه که مورد بازدید دوره ای قرار گرفتند از این رویکرد استقبال کردند.

 

اشتغال فارغ التحصیلان و افزایش بهره وری در بکارگیری فارغ التحصیلان محیط زیست

خلف باغی مزایای استفاده از فارغ التحصیلان محیط زیست در صنایع را ایجاد اشتغال فارغ التحصیلان، حفظ محیط زیست و هوای پاک، بازیافت و افزایش بهره وری دانست و تاکید کرد: حضور فارغ التحصیلان محیط زیست در کارخانجات یک فرصت است و استان یزد باید بتواند این آلودگی را که در آینده می تواند زندگی در یزد را به مخاطره بیاندازد، مهار کند.

به گفته خلف باغی، یزد اولین استانی است که با پیگیری های سازمان نظام مهندسی کشاورزی در حال آموزش و پیگیری بکارگیری فارغ التحصیلان محیط زیست در صنایع است و حتی از استان های دیگرهم برای بازدید این طرح به یزد آمدند.

 خلف باغی عنوان کرد: یزد می تواند قطب تحولات محیط زیستی باشد و ورودی استان را از مهاجران کارگر به مهاجران متخصص و تحصیل کرده به استان تغییر دهد.

رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان یزد در این گفت و گو توضیح داد: صنایع مکمل زیادی را می توانیم در کنار صنایع فعلی در یزد از پسماند های صنعتی ایجاد کنیم که به کارگیری دانش آموختگان محیط زیست در صنایع می توانند به این مهم کمک کنند و یزد با جایگاه علمی خوبی که در کشور دارد می تواند صادر کننده تحولات محیط زیستی به سایر استان های کشور باشد.

ادامه مطلب...

رییس سازمان مرکزی در گردهمایی مجازی رؤسای سازمان نظام مهندسی استان ها

 سازمان نظام مهندسی با تعیین شاخص توسعه دانش کشاورزی اثربخشی خود در تسریع جریان دانش در عرصه کشاورزی را اعلام می نماید

 

*رییس سازمان مرکزی گفت: سازمان نظام مهندسی کشاورزی با تعیین شاخص توسعه دانش کشاورزی و ضریب نفوذ دانش اثربخشی خود در تسریع جریان دانش در عرصه های تولید کشاورزی را اعلام می نماید.

*به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنم، شاهرخ رمضان نژاد در گردهمایی مجازی رؤسای سازمان نظام مهندسی استان ها که با موضوع اقدامات در سال جهش تولید و برنامه ها در سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها برگزار شد، اظهار داشت:

*وی با اشاره به نقش نهاده دانش در جهش تولید، گفت: سازمان نظام مهندسی به عنوان نهاد دانشی و با دراختیار داشتن صاحبان دانش، بخشی از جهت گیری ها و هدایت سیستم تولید کشور را بر عهده دارد به طوری که یکی از مأموریت های اصلی، جاری و ساری کردن جریان دانش در عرصه های کشاورزی می باشد.

*رییس سازمان مرکزی از سرمایه های مردمی به عنوان دومین عامل مؤثر در جهش تولید یاد کرد و افزود: سازمان بایستی با تسهیل و تسریع صدور مجوز فعالیت های کشاورزی، جریان ورود سرمایه های مردمی را تسریع کرده و دروازه ورود سرمایه های مردمی به بخش کشاورزی را گسترده نماید.

* شاهرخ رمضان نژاد اساسی ترین مسئله و نیاز کشور را تولید دانست و تصریح کرد: مسئولین کشور برای توسعه همه جانبه، بایستی به موضوع تولید (تولید کالا و خدمات) توجه ویژه داشته باشد.

* وی اظهار داشت: کشاورزی بستر کسب و کار بوده و هرگونه خللی در کشاورزی موجب ایجاد مشکل و اختلال در کسب و کار خواهد شد.

* رییس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشاورزی تصریح کرد: ما در دوره پنجم، با تدوین سند و برنامه راهبردی، سازمان را در مسیر و جریان تولید کشاورزی قرار داده و فعالیت های سازمان را کشاورزی و کشاورز محور کرده و هدف خود را علمی کردن فرآیند تولید و بهره ور کردن تولید قرار دادیم.

* رمضان نژاد دانش را به عنوان مؤثرترین عامل پشتیبانی کننده و مقوّم تولید در کشاورزی اعلام کرد و گفت: در راستای تحقق شعار سال در پشتیبانی از تولید، ضروری است توسعه مراکز خدمات کشاورزی و منابع طبیعی غیردولتی به عنوان شبکه غیردولتی برای انتقال و اشاعه دانش و فناوری های جدید در سطح دهستان ها به عنوان بنیادی ترین پشتیبان تولید، بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و به صورت برنامه ای شفاف، عملیاتی و قابل پیگیری دنبال شود، به طوری که در پایان سال، هدف هر دهستان حداقل یک مرکز خدمات، برای پشتیبانی از تولید محقق گردد.

 

 

 

ادامه مطلب...

تماس با سازمان

نشانی : یزد-میدان امام حسین-ابتدای بلوار شهید بهشتی-کوچه سوم(جنب مدیریت حفظ نباتات) -روبروی دبیرستان دخترانه امام حسین (ع)
کدپستی : 8916714151

صندوقپستی : 558-89167
تلفن تماس : 42-36296540 (035)
شماره فکس : 36296549 (035)

آدرس ایمیل سازمان:  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آمار بازدید

امروز26
دیروز88
کل بازدیدها109723

اطلاعات دستگاه شما

  • آی پی 3.238.250.105
  • مرورگر Unknown
  • نگارش
  • سیستم عامل Unknown

آرشیو اخبار وب سایت قبلی سازمان

راهنما

جهت دسترسی به سیستم های عضویت، رتبه بندی، آموزش و صدور مجوزها به پنجره ورودی سانکا در صفحه اصلی وب سایت مراجعه کنید.