wrapper

جدیدترین خبرها


سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی یزد

Agricultural and Natural Resources Engineering Organization of Yazd

کارشناسان سازمان نظام مهندسی استان هرمزگان 20 مهر ماه 98 طی جلسه ای با ریاست و کارشناسان سازمان نظام مهندسی استان یزد دیدار کردند.
در این دیدار در راستای امور سازمانی و روند فعالیت های در حال انجام واحدهای اموراراضی، صدورپروانه ها،تغییر کاربری، سامانه ارجاع و.... توسط کارشناسان توضیحاتی ارائه گردید.
همچنین در این سفر دو روزه کارشناسان سازمان نظام مهندسی استان هرمزگان از یک واحد پرورش بز مورسیا اتحادیه دامداران استان یزد، گلخانه کاکتوس، باغ پرورش آهو و مرکز خدمات غیردولتی بازدید به عمل آوردند

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی کشاورزی - اولین جلسه ستاد گلخانه های شهرستان اشکذر با موضوع بررسی مسائل و مشکلات گلخانه داران شهرستان با ریاست "هادی نسب" فرماندار شهرستان و با حضور "خلف باغی" رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان، رئیس جهاد کشاورزی شهرستان و سایر دستگاههای مربوطه نهم مهرماه در سالن کوثر فرمانداری برگزار گردید.
-در این جلسه فرماندار اشکذر با بیان اینکه شهرستان اشکذر از لحاظ میزان عملکرد و تنوع کشت رتبه اول و از لحاظ سطح زیر کشت محصولات گلخانه ای رتبه دوم استان را به خود اختصاص داده است، گفت: تنوع بخشی به محصولات گلخانه ای و توجه ویژه به کشاورزی دانش بنیان یعنی استفاده بهینه از آب، زمین و انرژی از سیاست های مهم شهرستان در حوزه کشاورزی است.
-هادی نسب با بیان اینکه کشت هیدروپونیک که یکی از روش های موثر و مفید بخش کشاورزی است به طور جدی در شهرستان اجرایی نشده، افزود: افزایش تولید در واحد سطح و عدم نیاز به سم پاشی و کنترل آفات دو مزیت مهم این نوع کشت هستند که باید نسبت به ترغیب و تشویق کشاورزان به این نوع کشت توسط جهاد کشاورزی شهرستان اقدام شود.
-وی به محدودیت های منابع آبی و لزوم مدیریت بهینه مصرف آب در بخش کشاورزی شهرستان اشاره و گفت: به کار گیری روش های مکانیزه کشاورزی و تغییر الگوی کشت محصولات در گلخانه ها به جای فضای رو باز دو مولفه مهمی هستند که می تواند در مدیریت مصرف بهینه آب موثر باشند.
- فرماندار اشکذر توسعه گلخانه های بخش مرکزی جهت رونق هر چه بیشتر تولید محصولات کشاورزی را از اولویت های شهرستان برشمرد و ادامه داد: نظارت بر نحوه به کارگیری نیروی کار در گلخانه ها از نکاتی است که باید در کنار توسعه گلخانه ها مورد توجه قرار گیرد و عدم توجه به این موضوع علاوه بر تغییر فرهنگ به کارگیری نیروی کار می تواند تبعات امنیتی نیز برای مردم بخش در بر داشته باشد.
- هادی نسب بر حصارکشی و ایمن سازی استخرهای کشاورزی تاکید و گفت: آمار فوت ناشی از غرق شدگی در استخرهای بخش مرکزی در یکسال گذشته قابل تامل بوده و بیانگر این است که به اصول و مقرراتی که در قانون پیش بینی شده توجه لازم صورت نگرفته و باید گلخانه داران را مکلف نمود تا نسبت به حصارکشی استخرهای کشاورزی در یک بازه زمانی مشخص اقدام نمایند.
*در ادامه مدیران دستگاههای مربوطه و همچنین کارشناسان و مدیران دفاتر خدماتی غیردولتی درباره مشکلات و موانع و عدم رعایت برخی قوانین مطالبی را ایراد نمودند.
- در پایان رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان با بیان اینکه در حال حاضر ۸۲۱ مورد پروانه تاسیس گلخانه آماده سرمایه گذاری و تجهیز می باشد، گفت: از این تعداد 193 پرونده تاسیس مربوط به شهرستان اشکذر بوده است.
محمدرضا خلف باغی دو شاخص اقتصاد مقاومتی را توسعه گلخانه و پرورش ماهی در دریا بیان کرد و افزود: جهت حمایت این دو مورد اعتباراتی نیز در صندوق ذخیره به آن اختصاص داده شده است .
وی یکی از مهمترین سیاست های سازمان نظام مهندسی کشاورزی را، رونق تولید بخش کشاورزی استان دانست و اظهار داشت: الکترونیکی کردن خدمات جهت صدور پروانه، تخفیف 30 درصد بها خدمات ارائه شده توسط سازمان و تسهیل در صدور پروانه تاسیس با کاهش اخذ استعلامات از جمله این موارد است.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی علاوه بر خدمت به کشاورز سلامت مردم را نیز یکی از وظایف دستگاهها مربوطه عنوان کرد و افزود: طبق ماده 28 قانون مراکز بهداشت جهت حفظ سلامت مردم وظیفه آنالیز محصولات کشاورزی را دارند.
وی افزود: تاکنون در استان واگذاری زمین جهت زراعت و گلخانه نداشته ایم و تنها کسانی که زمین باغی و یا زراعی داشتند، پس از بررسی به آنها موافقت کاربری گلخانه صادر گردیده است. 

 

همچنین رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان از گلخانه برادران کریمی در اشکذر بازدید به عمل آورد.

در این گلخانه که خیارسبز کشت میشود یکی از موارد قابل توجه آن استفاده از شوفاژ جهت گرمایش گلخانه بود که مصرف انرژی سوخت و برق را به مراتب کاهش داده است

پنج شنبه, 11 مهر 1398 ساعت 10:52

قرق‌داری به تجارت پرسودی بدل شده است

 از روی تعداد درخواست‌کنندگان مجوز برای قرق می‌توان فهمید قرق‌داری به تجارت پرسودی بدل شده است

 

تجارتخانه‌ای به نام قرق اختصاصی

قرق‌های اختصاصی شکار با اهداف اولیه خود فاصله زیادی گرفته و به تجارت پرسودی برای غیربومی‌های پولدار تبدیل شده است

حیات وحش

زهرا رفیعی/خبر‌نگار

این روزها، آنچنان که ظل‌السلطان، فرزند ارشد ناصرالدین‌شاه شکارگاه را خالی از شکار می‌کرد، دیگر به کسی جواز صید و شکار نمی‌دهند. اما مناطقی در کشور درنظر گرفته شده است که شکار در این مناطق با صرف هزینه‌های گزاف به سود قرق‌دار تمام می‌شود. راه‌اندازی مناطق قرق خصوصی با انگیزه‌های حفظ زیستگاه و افزایش تعداد حیات‌وحش، چند سالی است که موافقان و مخالفان شکار را گرد هم آورده است. عده‌ای جمعیت شکار را به‌شدت کم و اصولا حیات وحش در ایران را به‌دلیل وفور مخاطرات، شکننده می‌دانند و عده‌ای آن طرف گود معتقدند که نگاه پادگانی به مناطق چهارگانه و شکارگاه‌ها نتیجه عکس داده است و باید از مدیریت شکار، پولی درآورد که خرج زیستگاه و مردم محلی شود. امسال از آن سال‌هایی است که تا‌کنون هیچ مجوز شکاری در کشور برای مناطق قرق اختصاصی و آزاد صادر نشده است اما با این حال شکارچیان غیرمجاز کار خود را در تمام فصول سال انجام می‌دهند.
علی‌تیموری، مدیرکل سابق دفتر حفاظت و شکار و صید سازمان حفاظت محیط‌زیست که در دوره او راه‌اندازی مناطق قرق مطابق با قانون شکار و صید مصوب سال46 کلید خورد، از موافقان مناطق قرق است. آنچه او در دفاع از این مناطق می‌گوید به اعتقاد مخالفان قرق، بسیار با اهداف اولیه فاصله دارد.

علی تیموری درباره آنچه به تصویب رسانده به همشهری می‌گوید: براساس قانون شکار صید، تعیین قرق اختصاصی باید به تصویب شورای‌عالی محیط‌زیست برسد. تکالیف و حقوق قرق‌ها در سال94 در این شورا تصویب شد. براساس این دستورالعمل‌ها اولویت با تعاونی‌های محلی است و کارکنان آن نیز باید از همان جامعه محلی استخدام شوند. مجوز شکار زمانی رخ می‌دهد که رشد جمعیت صورت گرفته باشد، در آن صورت 3 تا 6 درصد جمعیت قابل شکار است. درصد قابل‌توجهی نیز به جامعه محلی اختصاص دارد. آنچه از نظر من که قانون قرق‌ها را عملی کرده‌ام مهم است، دخیل بودن جامعه محلی است و هزینه نکردن دولت برای نگهداری از زیستگاه‌هاست. در این دستورالعمل فواصل قرق‌ها با مناطق چهارگانه ذکر شده است. البته وقتی محیط امن باشد و غذا به وفور یافت شود، از اطراف به قرق‌ها اضافه خواهد شد؛ به همین دلیل مناطق چهارگانه اصلا نباید جفت قرق باشد. در تعهد محضری که از قرق‌دار می‌گیریم ضوابط سفت و سختی آمده که امکان دخل و تصرف، فنس‌کشی، ساخت‌وساز و... وجود نداشته باشد. براساس این تعهدنامه هرگونه تصرف عرصه، یا انتفاع از آن تابع قوانین مترتب در عرصه منابع ملی است. قرق‌دار به هیچ‌عنوان نباید مانع تردد مردم در این مناطق شود.

وی درباره احتمال کاهش تخلف با ایجاد مناطق قرق به همشهری می‌گوید: قرق‌‌های اختصاصی شاید بتواند میزان شکار غیرمجاز را کاهش دهد، چون باید نگهبانی‌اش از منطقه منجر به افزایش تعداد حیات وحش شود از سوی دیگر سازمان حفاظت محیط‌زیست براساس عملکرد مثبت قرق‌دار به او جواز شکار 3 تا 6درصد جمعیت را می‌دهد. اگر جمعیت شکار براساس سرشماری افزایش نیابد جواز داده نمی‌شود.

مجوز شکار معمولا از آبان‌ماه پس از سرشماری صادر می‌شود، علی تیموری درباره مجوز شکار می‌گوید: سازمان محیط‌زیست تعیین می‌کند که به چه‌کسی جواز شکار داده شود. براساس دستورالعمل کسی که متخلف است نمی‌تواند جواز دریافت کند. فقط 20 تا 30درصد از جواز به خارجی‌ها اختصاص می‌یابد و 15درصد باید به بومی‌ها با قیمت دولتی اختصاص یابد. بقیه نیز در اختیار قرق‌دار گذاشته شده که برای کسب سود و صرف آن برای حفاظت از قرق هزینه شود. قرق در کشور بهترین فرصت برای رشد جمعیت حیات‌وحش و دخیل کردن جوامع محلی برای حفاظت از محیط‌زیست است. سود مالی قرق‌دار در حفاظت از منطقه گره خورده است. هرچه حفاظت علمی‌تر و دقیق‌تر باشد جمعیت افزایش بیشتری می‌‌یابد.
مدیرکل سابق دفتر صید و شکار با این ادعا که اگر مناطق قرق مصوب را واگذار نکنیم جمعیت حیات وحش رشد پیدا نمی‌کند می‌گوید: دولت توانایی این را ندارد که به‌تنهایی از همه مناطق محافظت کند. دولت اگر پول داشته باشد در بهترین حالت می‌تواند مناطق 4گانه را محافظت کند که 11درصد از خاک کشور است.
علی تیموری در مورد قیمت شکار می‌گوید: قیمت دولتی جواز شکار که فقط برای افراد بومی است یک‌میلیون تومان است، قیمت مابقی مجوز‌ها که به ایرانی‌ها و خارجی‌ها فروخته می‌شود، متغیر است. قرق‌دار می‌تواند به ایرانی‌ها 30میلیون تومان هم بفروشد و به خارجی‌ها 8هزار دلار و بیشتر بفروشد. مجوز‌های شکار برای جامعه محلی قرعه‌کشی می‌شود.

صف طولانی درخواست تأسیس قرق
قرق‌داری به تجارت پرسودی بدل شده است؛ این را می‌توان از روی تعداد درخواست‌کنندگان مجوز برای قرق فهمید. اکبر همدانیان، کارشناس محیط‌زیست از مخالفان قرق‌های اختصاصی با اشاره به اینکه یکی از اشتباهات سازمان حفاظت محیط‌زیست که به‌سختی آن را در آینده پاسخ خواهد داد قرق‌هاست، به همشهری می‌گوید: هم‌اکنون در استان یزد قرق‌هایی وجود دارند که در انتظار کسب مجوز از شورای‌عالی محیط‌زیست هستند ولی بدون مجوز با نصب تابلو فعالیت خود را شروع کرده‌اند. از 80نفر درخواست‌دهنده در یزد فقط 3نفر برای قرق‌های روباز، علی‌آباد چهل‌گز و دربید جواز کسب کرده‌اند که مدت قراردادشان منقضی شده و باید ازطریق مناقصه مجددا مراحل قانونی آن طبق دستورالعمل سازمانی طی شود که دراین مورد هم اقدامی صورت نگرفته است. قرق‌هایی مثل مسجد، سنگلستان، خارگوه، علی‌آباد، سرخابی، براری، زاغو، تاشک، اسکمبیلو، هفت حر بدون مجوز فعالند یعنی هر کاری دلشان می‌خواهد انجام می‌دهند و مانع ورود مردم می‌شوند. البته درخواست‌دهنده‌ها 120نفر هستند که 40تای آنها زیستگاه مورد نظرشان همپوشانی دارد.
معاون فنی اسبق محیط‌زیست استان یزد می‌گوید: در سال‌های 46 تا 57 مناطقی مثل خوش‌ییلاق، پارک ملی گلستان، تندوره خراسان و شکارگاه‌های ارومیه را به «IUCN (اتحادیه جهانی حفاظت) از طبیعت» معرفی کردیم که از نظر کیفیت و کمیت حیات‌وحش باعث شگفتی کارشناسان و شکارچیان کشورهای اروپایی، آمریکایی، آفریقایی و آسیایی بود. با امکانات بسیار محدود آن زمان، حیات‌وحش، شرایطی داشت که شکارگاه‌های یزد کنارش دیده نمی‌شد. الان شرایط به‌گونه‌ای شده که برخی از محلی‌ها اقدام به فروش گوشت شکار می‌کنند. آنچه از خبر دستگیری متخلفان شکارچی در کشور منتشر می‌شود، در حد مانور خبری است. اما تخلفات کسانی که محدوده‌هایی بیش از 70 تا 100هزار هکتار در اختیارشان گذاشته شده را کسی نمی‌تواند ببیند. درآمد قرق‌دارها از فروش مجوز‌ها به تورهای خارجی به‌مراتب بیشتر از قیمت هر مجوز است. می‌گفتند که قرار است پول مجوز‌ها به صندوق تعاونی محیط‌زیست سرازیر شود، کجاست آن پول؟

وی معتقد است که آمارهای ارائه شده مبنی بر افزایش جمعیت حیات‌وحش قابل استناد نیست. او می‌گوید: نه روش‌ها از نظر آماری قابل‌قبول است و نه تعدادی که اعلام می‌شود. نکته اصلی این است که مدیریت حیات‌وحش تنها به افزایش تعداد خلاصه نمی‌شود. تکثیر غیرطبیعی به هیچ عنوان به بقای گونه در طبیعت کمک نخواهد کرد. از طرفی اراضی ملی جزو انفال و متعلق به تمام مردم است تا از آن استفاده کنند؛ برای کوهنوردی و گشت، عکس و فیلم و... که با وجود قرق‌ها این امکان و استفاده را که حق مسلم مردم است از آنها سلب شده است. قرق‌دارها نمی‌گذارند کسی در آنجا تردد کند. اگر کسی بخواهد در آن منطقه گشت و پایش انجام دهد، مانع می‌شوند. آنها حتی مانع تردد روستایی‌ها به مکان‌هایی می‌شوند که تا پیش از این برای کوهنوردی می‌رفتند.

وی با اشاره به اینکه اختصاص زمین‌های منابع ملی برای شکارگاه اشتباه است، می‌گوید: ورود به عرصه‌های طبیعی حق مسلم همه مردم است، اما عملا قرق‌دارها از ورود محلی‌ها برای گشت و گذار، عکاسی و حتی چیدن گیاهان دارویی ممانعت می‌کنند. رفتن به عرصه‌های طبیعی برای یزدی‌ها مثل رفتن سفر به عرصه‌های جنگلی شمال است. کسی نباید مانع حق تردد در این سرزمین شود. تمام مناطقی که برای قرق در اختیار قرق‌دار گذاشته‌اند و یا عرصه‌هایی که تصرف شده، مناطق بکر یزد است؛ مثلا کوهستان روباز، منبع تولید شکار در جنوب یزد است. منطقه روباز ادامه ارتفاعات شیرکوه است که شامل روباز، آدرشک، دمگاهان تابختکی است که منبع تولید شکار ارتفاعات جنوب یزد یعنی کوه‌های کالمند، دستپسند، چاه‌گله، بوزش، گردکوه، کوه سفید، مسجد ابوالفضل(ع) و سیاه کوه کالمند است. این مناطق به تصرف قرق‌بازها درآمده است.
این مدرس دانشگاه معتقد است: مدیریت حیات‌وحش یعنی ایجاد رابطه متعادل بین تولید‌کننده و مصرف‌کننده براساس ترکیب جنسی و سنی حیات‌وحش در زیستگاه‌هایشان. اکبر همدانیان می‌گوید: کارشناسان حیات‌وحش و مرتع‌داری باید تولیدات سالانه علوفه خشک زیستگاه را محاسبه و با توجه به میزان غذای مورد نیاز یک روز، یک رأس میش یا بز، آن را بین حیات‌وحش تقسیم کنند. درصورت ازدیاد جمعیت گونه‌های علف‌خوار، سرریز جمعیت را برای شکار اعلام کنند. در این محاسبات آماری آنچه مهم است بستر تولید علوفه است که فشار و فرسایش را بر زیستگاه کاهش دهیم. این فرمول در کشور ما تدریس می‌شود ولی به‌کار برده نمی‌شود. من پیشنهاد دادم که این امر حداقل به‌صورت پایلوت در یزد انجام شود، اما کسی را که بتواند چنین کاری انجام دهد، نداریم. ارزیابی ظرفیت برد زیستگاه از سوی منابع طبیعی برای چرای دام‌های اهلی و از سوی سازمان محیط‌زیست برای حیات‌وحش باید صورت بگیرد. از سوی دیگر ما هنوز برای سرشماری روش قابل‌قبولی نداریم و برای پرسنل محیط‌زیست جا افتاده است که هر چه عدد حیات‌وحش را بالاتر بگویند هنر است. صدور پروانه شکار در سراسر جهان مستلزم بررسی ظرفیت برد زیستگاه‌ها و سپس برآورد جمعیت وحوش در زیستگاه موردنظر است. آیا آقایان پیش از صدور پروانه‌های شکار در زیستگاه‌های شاخص کشور، این مسیر علمی را طی کرده‌اند؟

اکبر همدانیان، متخصص علوم زیستی با تأکید بر اینکه راه‌اندازی قرق برای شکار کار علمی نیست می‌گوید: قرق‌ها طبق دستورالعمل‌های مصوب، اجرایی نشده است؛ برای مثال قرق باید دراختیار شرکت‌های تعاونی روستایی قرار گیرد چون اصولا تعداد حیات‌وحش با مدیریت خودجوش محلی قابل افزایش است. کاری که تا‌کنون صورت نگرفته است. روش اجرای قرق در ایران به‌گونه‌ای است که مردم محلی را برای شکار غیرمجاز تحریک می‌کند. آنها تصور می‌کنند که دولت فقط به پولدارها اجازه شکار می‌دهد. جامعه محلی فقط سهمی از مجوزهای شکار با تعرفه دولتی دارند.

حیوان درون قرق، حیات وحش نیست
دکتر اسماعیل کهرم، بوم‌شناس که اساسا مخالف قرق است می‌گوید: قرق توسط یک‌عده آدم پولدار، برای استفاده یک عده آدم پولدار دیگر تاسیس می‌شود، بچه‌محل‌های قرق، بهره‌برداری از آن نمی‌کنند مگر برای کارگری.
او در پاسخ به این سؤال که آیا قرق می‌تواند در افزایش تعداد حیات‌وحش تغییر ایجاد کند می‌گوید: در قرق‌های آفریقا که با هدف افزایش حیات‌وحش ایجاد شده، یوزپلنگی را می‌بینید که شبیه به گربه شده و با توریست‌ها عکس می‌گیرد چون یک عده پولدار با فنس‌کشی، حیات وحش را نگهداری می‌کنند و به آنها آب و گوشت می‌دهند. یوزپلنگی که خودش را به لاستیک خودرو بمالد، دیگر آن یوزپلنگی نیست که در محیط‌زیست واقعی خود، ‌از 10کیلومتری فرار می‌کند. نام آن دیگر حیات‌وحش نیست. نتیجه قرق‌داری را می‌توان در آفریقا دید که به حیوان انواع ویتامین و واکسن تزریق می‌شود. قرق منطقه‌ای جدا شده از طبیعت است. نمونه آن را در رفسنجان می‌توان دید. در آنجا مردم محلی نمی‌توانند از راهبند قرق‌دار عبور کنند؛ درحالی‌که آنها مالک زمین‌ و حیات‌وحش‌ نیستند. افزایش قرق برای افزایش شکار است نه افزایش حیات وحش. شما در همین باغ پرندگان می‌بینید که پرندگان آزاد به‌طور طبیعی تلاش می‌کنند به داخل تورها، جایی که آب و غذا هست وارد شوند. حیوانات درون قفس جزو حیات‌وحش به‌حساب نمی‌آیند. 
حیات وحش تعریف مشخصی دارد و به جانورانی گفته می‌شود که به‌طور کاملا طبیعی و بدون نیاز به انسان پرورش یابد. شکارچیان پولدار تصور می‌کنند که در قرق می‌توانند حیوان وحشی را شکار کنند. آن قوچ، میش، کبک، دراج و تیهو و... وحشی نیستند. قرق به تجارت‌خانه تبدیل شده است، در مراتع بذر گیاهان مرتعی می‌کارند تا جمعیت علفخواران زیاد شود، با استخراج آب، آبشخور ایجاد می‌کنند تا بعد از زادآوری حیوانات برداشت کنند.

#برگرفته از سایت همشهری

پنج شنبه, 04 مهر 1398 ساعت 12:06

برگزاری ششمین جلسه شورای سازمان

 

ششمین جلسه شورا در سالجاری 2مهر ماه 98 با حضور اعضا و بازرس شورا در سالن جلسات سازمان برگزار گردید.
در ابتدای این جلسه رئیس شورا با اشاره به بحث صدور پروانه ها که یکی از دغدغه های سازمان بوده است،گفت: باتوجه به پیگیری های انجام شده اقدامات خوبی در این مورد صورت گرفته و زمانبری صدور پروانه ها از 150 روز با حذف برخی استعلامات غیرضرور به 12الی 20 روز کاهش یافته است.
خلف باغی پس از ارایه گزارشی از واجدین پروانه بهره وری گلخانه ها به قرائت متن نامه های دریافتی از طرف دکتر طالبی استاندار، صباغیان نماینده مجلس و سجادی پور رئیس جهاد کشاورزی استان پرداخت.
وی هدف اصلی سازمان را رضایت ارباب رجوع دانست. در ادامه اعضای شورا نکته نظرات خود را بیان داشتند
در پایان پس از ارایه گزارش تصویری و حضور سازمان نظام مهندسی درنهمین نمایشگاه تخصصی دام،طیور وکشاورزی در مورد شرکت تعاونی مسکن و زمان و نحوه برگزاری مجمع عمومی بحث و تبادل نظر شد

چهارشنبه, 03 مهر 1398 ساعت 14:09

برگزاری جلسه رتبه بندی

با توجه به اجرای ماده (2) آیین نامه اجرایی نحوه رتبه بندی مراکز، موضوع تبصره 6 ماده 2 قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی (مصوب هیئت وزیران) کمیته رتبه بندی استان یزد 2 مهرماه 98 با حضور اعضای این کمیته آقایان مهندس خلف باغی، فتاحی، صدری، دلاوری پور و خانم مهندس فلاح نژاد در دفتر رئیس سازمان تشکیل جلسه داد. در این جلسه 20 پرونده مشاور حقیقی، 1 پرونده مشاور حقوقی، 2 پرونده پیمانکاری حقیقی و 3 پرونده پیمانکاری حقوقی ،در مجموع 26 پرونده مورد بررسی قرار گرفت که 2 شرکت حائز صلاحیت نگردیدند

دوره آموزشی اصول طرح نویسی مرتعداری با هدف ارتقای سطح دانش طرح نویسان با تدریس اساتید اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان آقایان مهندس کهدویی، احمدی و رسایی، 25 و 26 شهریورماه 98 در سالن آموزش سازمان نظام مهندسی برگزار گردید.
در این دوره آموزشی مهندس کهدویی مطالبی در زمینه مسایلی قانونی و نحوه ممیزی مراتع ، مهندس احمدی مطالعات پوشش گیاهی و مهندس رسایی شناسایی استعدادهای مرتع و برنامه ریزی و برآورد هزینه های طرح های مرتعداری ارائه دادند.
در روز دوم از طرح های احیاء و اصلاح مراتع در منطقه ساغند بازدید بعمل آمد

جلسه دوره ای مدیران عامل شرکت ها 24 شهریورماه 98 با حضور مدیران عامل شرکتها در سالن جلسات سازمان نظام مهندسی برگزار گردید.
در این جلسه ابتدا مهندس خلف باغی مواردی از جمله ، توانمندشدن مراکز خدمات، مهندسی شدن تولید، رضایت ارباب رجوع، برقراری ارتباط با نمایندگان و فرمانداران توسط مراکز خدمات جهت رفع مشکلات منطقه، انعکاس اخبار و عملکرد مراکز خدمات در راستای شفافیت سازی خدمات، به مدیران عامل گوشزد کرد.
در ادامه حاضرین جمع در مورد مشکلات و مسایل مراکز خدمات خود به بحث وتبادل نظر پرداختند

در جلسه مجمع نمایندگان خلف باغی رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی عنوان کرد:
عوارض از دهیاریها برای واحدهای دامی ممنوع است 

رئیس سازمان نظام مهندسی در این جلسه به حذف عوارض دهیاریها توسط معاون حقوقی رئیس جمهوری اشاره کرد و افزود: دریافت عوارض از واحدهای دامی ممنوع است ولی همچنان در استان یزد اخذ می گردد.
وی در اعتراض به اجرایی نشدن ابلاغیه های وزیر تسریع کرد: با توجه به گذشت 2 سال از اجرایی شدن دستورالعمل هایی که توسط وزیرجهاد کشاورزی ابلاغ شده است ، همچنان کارخانجات تولید خوراک دام بدون ناظر میباشند و این در حالیست که استان یزد دارای 40 فارغ التحصیل دکترا و کارشناس ارشد در این زمینه است.
خلف باغی افزود: به دلیل عدم نظارت فنی، خروجی خوراک دام از ورودی آن متفاوت است و برای آنکه یارانه ای که به شرکتها جهت تولید خوراک دام اختصاص داده میشود بجا و به حق باشد باید آنالیزی در این زمینه صورت گیرد.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی با پرسش این سوال که آیا یک واحد 150 راسی گاو شیری به یک کارشناس نیاز ندارد ،اظهار داشت: حدود 600 واحد بزرگ دامپروری در استان در حال فعالیت است و بعضا از اتباع بیگانه بجای کارشناس تحصیل کرده بکار گیری می شود، با این گونه روند آیا چه کسی در آینده متضمن سلامت محصولات خواهد بود

جهت شنیدن فایل صوتی بر روی لینک زیر کلیک فرمایید

جلسه توجیهی مسئولین فنی فروشگاه های سموم استان پیرامون شرح وظایف مسئولین فنی 17 شهریورماه در سالن اجتماعات نظام مهندسی برگزار گردید.
در این جلسه رئیس سازمان نظام مهندسی حضور مسئولین فنی در فروشگاه های سم فروشی را لازم و ضروری دانست و افزود: از سال 89 براساس قانون افزایش بهره وری، صدور مجوز سم فروشی به سازمان نظام مهندسی واگذار گردیده است که نظام مهندسی متعهد به نظارت بر فروشگاههای سم فروشی می باشد.
خلف باغی یکی از دغدغه های سازمان حفظ نباتات را عدم حضور مسئولین فنی در فروشگاه ها اعلام کرد و گفت: در برخی موارد نبود مسئول فنی در فروشگاه باعث ایجاد مشکلاتی میگردد و بعضا خریدار را دچار خسارت میکند.
وی وظیفه نظام مهندسی جهت بهبود کارآیی مسئولین فنی را برگزاری کلاس های آموزشی عنوان کرد.
در ادامه جلسه مهندس دهقان معاون مدیریت حفظ نباتات استان و خانم مهندس حیدری کارشناس مسئول در ارتباط با لزوم حضور فیزیکی مسئولین فنی در فروشگاه ها و همچنین نحوه مانیتورینگ و تکمیل پرونده های فروش سموم به ایراد سخن پرداختند.
لازم به ذکر آقای دانشمند رئیس انجمن صنف سموم کشاورزی و مهندس متقی نیا نماینده سازمان نظام مهندسی در این جلسه حضور داشتند.

 

 

 در راستای تصویب مصوبه «دستورالعمل صدور پروانه اشتغال و حدود صلاحیت اعضای حقیقی و حقوقی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور اولین جلسه کمیته صدور پروانه اشتغال نظام مهندسی استان یزد با حضور اعضای این کمیته آقایان مهندس خلف باغی، حاتمی زاده، سلیم، دکتر دلاوری پور و خانم مهندس فلاح نژاد، 17 شهریور ماه 98 در دفتر ریاست این سازمان برگزار گردید.
در این جلسه 14 پرونده حقیقی موفق به دریافت پروانه اشتغال شدند.
*یادآور می شود برخی از وظایف این کمیته به شرح زیر می باشد:
- رعایت دستور العمل، ضوابط و مقررات مصوب شورای مرکزی در ارتباط با صدور پروانه اشتغال
- بررسی تقاضای عضو متقاضی و صلاحیت های مورد درخواست
- تصمیم گیری در خصوص صدور و تمدید اعتبار پروانه اشتغال
- ابطال پروانه اشتغال صادره بر اساس آرای هیات های بدوی و یا عالی انتظامی سازمان
- انعکاس موارد تخلف عضو به سازمان استان جهت طرح در هیات های بدوی و یا عالی انتظامی سازمان

صفحه1 از10

تماس با سازمان

نشانی : یزد-میدان امام حسین-ابتدای بلوار شهید بهشتی-کوچه سوم(جنب مدیریت حفظ نباتات) -روبروی دبیرستان دخترانه امام حسین (ع)
کدپستی : 8916714151

صندوقپستی : 558-89167
تلفن تماس : 42-36296540 (035)
شماره فکس : 36296549 (035)

آدرس ایمیل سازمان:  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آمار بازدید

امروز63
دیروز70
کل بازدیدها19381

اطلاعات دستگاه شما

  • آی پی 34.204.189.171
  • مرورگر Unknown
  • نگارش
  • سیستم عامل Unknown

آرشیو اخبار وب سایت قبلی سازمان

راهنما

جهت دسترسی به سیستم های عضویت، رتبه بندی، آموزش و صدور مجوزها به پنجره ورودی سانکا در صفحه اصلی وب سایت مراجعه کنید.