wrapper

جدیدترین خبرها


سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی یزد

Agricultural and Natural Resources Engineering Organization of Yazd

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی کشاورزی - اولین جلسه ستاد گلخانه های شهرستان اشکذر با موضوع بررسی مسائل و مشکلات گلخانه داران شهرستان با ریاست "هادی نسب" فرماندار شهرستان و با حضور "خلف باغی" رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان، رئیس جهاد کشاورزی شهرستان و سایر دستگاههای مربوطه نهم مهرماه در سالن کوثر فرمانداری برگزار گردید.
-در این جلسه فرماندار اشکذر با بیان اینکه شهرستان اشکذر از لحاظ میزان عملکرد و تنوع کشت رتبه اول و از لحاظ سطح زیر کشت محصولات گلخانه ای رتبه دوم استان را به خود اختصاص داده است، گفت: تنوع بخشی به محصولات گلخانه ای و توجه ویژه به کشاورزی دانش بنیان یعنی استفاده بهینه از آب، زمین و انرژی از سیاست های مهم شهرستان در حوزه کشاورزی است.
-هادی نسب با بیان اینکه کشت هیدروپونیک که یکی از روش های موثر و مفید بخش کشاورزی است به طور جدی در شهرستان اجرایی نشده، افزود: افزایش تولید در واحد سطح و عدم نیاز به سم پاشی و کنترل آفات دو مزیت مهم این نوع کشت هستند که باید نسبت به ترغیب و تشویق کشاورزان به این نوع کشت توسط جهاد کشاورزی شهرستان اقدام شود.
-وی به محدودیت های منابع آبی و لزوم مدیریت بهینه مصرف آب در بخش کشاورزی شهرستان اشاره و گفت: به کار گیری روش های مکانیزه کشاورزی و تغییر الگوی کشت محصولات در گلخانه ها به جای فضای رو باز دو مولفه مهمی هستند که می تواند در مدیریت مصرف بهینه آب موثر باشند.
- فرماندار اشکذر توسعه گلخانه های بخش مرکزی جهت رونق هر چه بیشتر تولید محصولات کشاورزی را از اولویت های شهرستان برشمرد و ادامه داد: نظارت بر نحوه به کارگیری نیروی کار در گلخانه ها از نکاتی است که باید در کنار توسعه گلخانه ها مورد توجه قرار گیرد و عدم توجه به این موضوع علاوه بر تغییر فرهنگ به کارگیری نیروی کار می تواند تبعات امنیتی نیز برای مردم بخش در بر داشته باشد.
- هادی نسب بر حصارکشی و ایمن سازی استخرهای کشاورزی تاکید و گفت: آمار فوت ناشی از غرق شدگی در استخرهای بخش مرکزی در یکسال گذشته قابل تامل بوده و بیانگر این است که به اصول و مقرراتی که در قانون پیش بینی شده توجه لازم صورت نگرفته و باید گلخانه داران را مکلف نمود تا نسبت به حصارکشی استخرهای کشاورزی در یک بازه زمانی مشخص اقدام نمایند.
*در ادامه مدیران دستگاههای مربوطه و همچنین کارشناسان و مدیران دفاتر خدماتی غیردولتی درباره مشکلات و موانع و عدم رعایت برخی قوانین مطالبی را ایراد نمودند.
- در پایان رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان با بیان اینکه در حال حاضر ۸۲۱ مورد پروانه تاسیس گلخانه آماده سرمایه گذاری و تجهیز می باشد، گفت: از این تعداد 193 پرونده تاسیس مربوط به شهرستان اشکذر بوده است.
محمدرضا خلف باغی دو شاخص اقتصاد مقاومتی را توسعه گلخانه و پرورش ماهی در دریا بیان کرد و افزود: جهت حمایت این دو مورد اعتباراتی نیز در صندوق ذخیره به آن اختصاص داده شده است .
وی یکی از مهمترین سیاست های سازمان نظام مهندسی کشاورزی را، رونق تولید بخش کشاورزی استان دانست و اظهار داشت: الکترونیکی کردن خدمات جهت صدور پروانه، تخفیف 30 درصد بها خدمات ارائه شده توسط سازمان و تسهیل در صدور پروانه تاسیس با کاهش اخذ استعلامات از جمله این موارد است.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی علاوه بر خدمت به کشاورز سلامت مردم را نیز یکی از وظایف دستگاهها مربوطه عنوان کرد و افزود: طبق ماده 28 قانون مراکز بهداشت جهت حفظ سلامت مردم وظیفه آنالیز محصولات کشاورزی را دارند.
وی افزود: تاکنون در استان واگذاری زمین جهت زراعت و گلخانه نداشته ایم و تنها کسانی که زمین باغی و یا زراعی داشتند، پس از بررسی به آنها موافقت کاربری گلخانه صادر گردیده است. 

 

همچنین رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان از گلخانه برادران کریمی در اشکذر بازدید به عمل آورد.

در این گلخانه که خیارسبز کشت میشود یکی از موارد قابل توجه آن استفاده از شوفاژ جهت گرمایش گلخانه بود که مصرف انرژی سوخت و برق را به مراتب کاهش داده است

 

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 17 مهر 1398

تماس با سازمان

نشانی : یزد-میدان امام حسین-ابتدای بلوار شهید بهشتی-کوچه سوم(جنب مدیریت حفظ نباتات) -روبروی دبیرستان دخترانه امام حسین (ع)
کدپستی : 8916714151

صندوقپستی : 558-89167
تلفن تماس : 42-36296540 (035)
شماره فکس : 36296549 (035)

آدرس ایمیل سازمان:  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آمار بازدید

امروز213
دیروز419
کل بازدیدها71735

اطلاعات دستگاه شما

  • آی پی 34.200.218.187
  • مرورگر Unknown
  • نگارش
  • سیستم عامل Unknown

آرشیو اخبار وب سایت قبلی سازمان

راهنما

جهت دسترسی به سیستم های عضویت، رتبه بندی، آموزش و صدور مجوزها به پنجره ورودی سانکا در صفحه اصلی وب سایت مراجعه کنید.